¨Η γνώση είναι δύναμη¨

Κάθε Σάββατο στο χώρο του σχολείου μας πραγματοποιούνται μαθήματα Θεατρικής Αγωγής- Θεατρικό Παιχνίδι.theterLogo

Λειτουργούν 2 τμήματα, ένα για τους μικρούς μας μαθητές κι ένα για τα μεγαλύτερα παιδιά.


Ώρες:

1ο τμήμα: 10:00 – 11:00

2ο τμήμα: 11:00 – 12:00

 


Εκπαιδευτής: Κωνσταντίνος Τζαφέρης (Ηθοποιός)

Kostas_TzaferisΟ Κωνσταντίνος Τζαφέρης γεννήθηκε στην Βέρροια και είναι Πτυχιούχος της Θεολογικής Σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με Μεταπτυχιακό στην Ιστορία της Εκκλησίας και Δογματική Θεολογία (Θεολογική Σχολή Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης- Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας). Το 2003 αποφοίτησε από τη Δραματική Σχολή Τέχνης «ΙΑΣΜΟΣ».

 Στο ενεργητικό του έχει συμμετοχές σε Θεατρικές Παραγωγές όπως: «Ο έμπορος της Βενετίας», «Ομήρου Ιλιάδα», «Καρυοθράυστης»,κ.α. καθώς και σε Ελληνικές τηλεοπτικές σειρές.

 

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ-ΣΧΟΛΕΙΑ

  • 2010-2014   Διδασκαλία Θεατρικής Αγωγής-Θεατρικό Παιχνίδι στο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Μαρασλείου.
  • 2012-2014   Διδασκαλία Θεατρικής Αγωγής-Θεατρικό Παιχνίδι στο Α’ Δημοτικό Σχολείο Ν.Φαλήρου,’’Δημήτριος Φαληρέας’’.
  • 2013-2014   Διδασκαλία Θεατρικής Αγωγής-Θεατρικό Παιχνίδι στο Πνευματικό Κέντρο Ενορίας Αγίας Τριάδος Πετρουπόλεως.

 

Στόχοι Μαθήματος:

  • Θεατρικό παιχνίδι-αγωγή ⇒ Μέσα από το παιχνίδι το παιδί ανακαλύπτει την υποκριτική.
  • Μουσικοκινητικά,ομαδικά παιχνίδια ⇒ Ρυθμική, ομαδικό πνεύμα,συνεργασία,κοινωνικοποίηση.
  • Παντομίμα και μίμηση ⇒ Αναπτύσσεται η ικανότητα να εκφράζεται δίχως λέξεις.
  • Ορθοφωνία και αγωγή λόγου ⇒ Καθαρή άρθρωση, σωστές αναπνοές, εκφορά λόγου.
  • Διανομή ρόλων ⇒  Ενίσχυση αυτοπεποίθησης και αυτοσχεδιασμός στους ρόλους.
  • Παράσταση Ανέβασμα παράστασης στο τέλος της σχολικής χρονιάς.

 

theatriko paixnidi


 

Σύνθεση τμημάτων:

1ο Τμήμα (10-11)lesson1

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ TAΞΗ
1 ΜΑΡΙΝΗ  ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ Ε
2 ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ Δ
3 ΠΑΠΑΔΟΣΟΦΑ ΜΑΡΙΑ Ε
4 ΚΡΑΣΣΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ Γ
5 ΔΡΑΚΟΥ ΑΦΡΟΔΙΤΗ Δ
6 ΠΑΠΠΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ Γ
7 ΑΛΕΞΑΝΔΡΗ ΔΑΝΑΗ Γ
8 ΤΟΤΣΗ  ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ Γ
9 ΒΟΓΙΑΤΖΗ  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ Γ
10 ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ  ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ Γ
11 ΠΑΤΗΛΑ  ΑΓΑΠΗ Β
12 ΣΟΦΙΑΝΟΣ  ΝΙΚΟΣ Γ
13 ΣΑΝΤΟΡΙΝΑΙΟΥ ΜΑΡΙΑ Γ

 

 

2ο Τμήμα (11-12)

1 ΚΟΥΤΣΟΥΚΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ Β
2 ΠΑΠΠΑΣ  ΣΠΥΡΟΣ B
3 ΓΑΡΜΠΗ  ΚΑΤΕΡΙΝΑ Α
4 ΚΥΠΡΙΩΤΗ ΑΛΕΞΙΑ-ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΡΟΝΗ
5 ΜΑΤΖΙΩΡΗ  ΧΑΡΑ A
6 ΚΡΑΣΣΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ Α
7 ΠΛΑΤΗ ΓΕΩΡΓΙΑ Β
8 ΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΥ  ΕΒΕΛΙΝΑ Β
9 ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ  ΜΑΝΟΣ B
10 ΡΕΜΜΑ  ΜΑΡΙΑ B
11 ΜΠΟΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΣ Β